Çelik Dübel Nerede Kullanılır.

Dübel bir malzemeyi , aparatı , makineyi , profili , dolabı , vs. birçok ürünü bir yere sabitlemeye yarayan bağlantı elemanıdır. Hangi dübel nerede kullanılır?

Klipsli Dübel : Klipsli dübel beton kalitesi iyi olan yerlerde kullanılır. Asmalı yüklerde dayanımı iyidir. Klipsli dübel orta sınıf yüklerin sabitlenmesinde daha çok kullanılır. Genellikle çatlaksız yerlerde kullanılırlar. Bazı klipsli dübel çeşitleri çatlak olan betona da uygundurlar.

S Tipi Dübel : Cıvata veya saplama ile kullanılabilir. S tipi dübelin çekme mukavemeti yüksektir. Kullanılırken cıvata boyuna ve saplamalarda somun ve pul uzunluğuna dikkat edilerek kullanılmalıdır.

Ağır Yük Dübeli : Bu dübel yüksek mukavemetli olup güvenli bağlantılarda bu dübel daha çok tercih edilir. Altı köşe başlı cıvata ile kullanılır. Montajı çift aşamada yapılır. Dübel deliğe oturduktan sonra , cıvata sabitlenecek parçadan geçirilir ve ileriye ittirilerek ve döndürülerek dübel ucundaki konik parçanın iç kısmındaki vidalı kısma oturması ve bu parçayı yukarı doğru çektirmesi sağlanmalıdır.

Asma Tavan Dübeli : Bu dübel asma tavanlarda yapısı itibari ile kısa olarak tutunma yapan askı parçası ile akuple edilmiş bir dübeldir.

Çakmalı Dübel : Çakmalı dübel beton zeminlerde montajı yapılır. Betonlarda emniyetli bir tutunma yaparak üzerindeki konik parça ile homojen bir sabitleme özelliği kazandırır. Çift aşamalı montaj yapılır yani montajında ilk önce dübel deliği çakılır sonrasında  cıvata ile çevirilerek  kovanın delik içerisindeki çepere tutunmasını sağlar. Boru tesisatlarında , ızgaralar , kablo tavaları , asma tavanlarda kullanılır.

Çekmeli Dübel : Cıvata ve saplama ile kullanılabilir. Deliğe oturtulduğunda üzerindeki yarık kısımlardan dolayı ayrılarak tutunma yapan ve dönmeyen çekme mukavemeti yüksek bir dübeldir.

Civatalı Borulu Dübel : Beton kalitesi düşük olan yerlerde tercih edilen dübel çeşididir. Üzerindeki kovanı borudan imal edilmiştir.

Gömlekli Dübel : Düşük kalitedeki beton ve orta yüklerde kullanılır. Kısa deliklerde ve titreşimli alanlarda rahatlıkla kullanılan dübeldir. Beton ve dolgu şeklindeki duvarlara montajı yapılmak istenen tespit elemanı için kullanılır.

Kancalı Dübel : Kısa deliklerde ve düşük yüklerde kullanılabilen bu dübelin uç kısmı kanca şeklindedir. Titreşimli alanlarda kullanılabilir.

Kasa Dübeli : Pencerelerde ve kapılarda kasaların duvara sabitlenmesinde kullanılır. Yanal Güçlerde mukavemeti yüksektir. Beton ,delikli tuğla ve boşluklu yerlerde kullanılır.

Related Posts

Translate »