Çelik Dübel Genel Bilgi

Dübelleri mukavemet sınıflarına göre uygulamalıyız yani sabitleme yapılacak (ankrajı yapılacak) malzeme/parçaya göre seçimi yapmalıyız. Ankrajı yapılacak düzenin çalışma ortamı, çalışma kuvveti kullanacağımız dübelin çeşitliliğini belirlemektedir. Uygulama yerine göre dübel seçimi yapmalıyız, beton çatlaklı mı çatlaksız mı? Aralık fazlamı az mı? Tuğla vb. malzemeye mi sabitleme yapacağız? Titreşim var mı? Sıcaklık hali nedir? Taşıma ya da zorlanma yükü ne olmalıdır? Uygulama yapılacak yerin rutubet hali nedir (korozyon)? Fiili yükleme ne kadardır? Kuvvet hangi yönde tesir etmektedir? gibi soruların cevaplarını aldıktan sonra dübel çeşidini belirlemeliyiz. Önemli olan ideal yere ideal dübeli seçerek hem performansı sağlamalı hemde fiyat konusu ile ilgili en idealunu kullanarak maliyeti olması gereken civarda tutmalıyız. Dübelin yerine montajında delinen deliğin kesinlikle hijyenik hale getirilmesi gereklidir zira dübelin tutunma yüzeyleri delik amacıylade yeterli sabitlemeyi yapamaz ve dübel yerinden oynar (yük taşıma sayısal değeri düşer).

Dübel yeri amacıyla delinecek deliğin delme tekniği değişiklik arz etmektedir yani delik delinecek yer; tuğla ya da düşük sağlam malzemeler ise darbesiz delme prosedürü, içeriği yoğun malzemelerde darbeli delme prosedürü, içeriği yoğun ve dolu malzemelerde kırıcı-delici ile delme prosedürü, sık donatılarda ve büyük çaplı delme işlemlerinde elmas uçlu uçlarla delme prosedürü gerçekleştirilmelidir.

Aşırı zorlanmada ya da hatalı montajda Dübel’de birtakım kırılma halleri meydana çıkabilir bunlar: ankrajı oluşturulan zeminin kırılması, yapı elemanının kırılması, dübelin sıyrılması ve dübelin kopmasıdır. Dübeller korozyona karşı 5µm-10µm arasında galvaniz ile kaplanırlar ya da paslanmaz çelik dübeller, özel alaşımlı dübeller de kullanılabilir. Yüklerin ankrajlanması ya durağan yada hareketli olarak yapılmaktadır, yapı kontrol onayları genelde durağana göre verilmekle birlikte, asansör, vinç rayları, yürüyen mekanizmalarda, saniyesel robotlarda, hareketli bantlarda, titreşime maruz kalan yerlerde hareketli yükleme ön plana çıkmaktadır. Betonlarda C20/25 niteliği basma mukavemetinin 25N/mm² olduğunu göstermektedir. Yeni dökülen betona dübel programı yapılmamalıdır en az 1 haftanın geçmesi beklenmelidir.

Dübelin geçeceği delik çapı belirlenirken şuna ilgi edilmelidir: Dübel Çapı = Matkap Ucu Çapı’ dır, yalnızca yumUşak malzemelerde matkap ucu çapı dübel çapından 1mm daha ufak seçilebilir. Genel Yapı Denetim Onayında ankrajlamanın önemi çok büyüktür.

Related Posts

Translate »